Home Office Çalışma İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Home Office çalışma yöntemi son zamanlarda tüm dünyada yaygın bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Hatta pek çok büyük şirket home office sisteminin kalıcı olarak uygulanacağını açıklamıştır. Bu sistem akla ilk olarak “Ev konforunda çalışmak harika olmalı.” düşüncesini getirmektedir. Oysa durum tam olarak böyle değildir. Özellikle yeterince kurumsal olmayan şirketlerin uyguladıkları evden çalışma sisteminde belirsiz mesai saatleri ve geç saatlerdeki toplantılar çalışanların psikolojilerini oldukça olumsuz yönde etkilemiştir. 
Home Office Çalışma Nedir?

Home office sisteminde çalışanlar işverenleri tarafından verilen görev ve sorumlulukları kendi evlerinde internet ortamından gerçekleştirmektedir. Bu sistem bir şirkete bağlı olarak çalışanlar ve kendi işini yapan kişilerin evlerini home office göstererek işlerini yürütmesi olarak 2 grupta incelenebilmektedir. 

Bir şirkete bağlı olduğunuzda belirlenmiş mesai saatlerine uymanız gerekebilir. Ya da zaman yönetimi tamamen size de bırakılabilir. Kendi işinizi yapıyorsanız kontrol tamamen sizdedir.

Kimler Home Office Çalışabilir?

Home office çalışma durumu sadece belli meslek gruplarına özel olarak sınırlandırılmaz. Yaptığınız işin ev ortamında yapılıp yapılamayacağının değerlendirilmesinden sonra evden çalışma sistemini tercih edebilirsiniz. 
Home office çalışma sistemini en çok tercih eden meslek gruplarından bazıları şunlardır:
•    E-Ticaret
•    Web tasarımı
•    Muhasebe
•    İçerik yazarlığı
•    Habercilik
•    Editörlük
•    Yazarlar

Home Office Çalışma Verimliliğini Arttırma Yolları Neler?

Home office verimliliği kolaylıkla arttırılabilmektedir. Bunun için yapabilecekleriniz:
•    Bir rutin oluşturun. Sabah aynı saatte uyanmaya ve güzel bir kahvaltı sonrası işinizin başına oturmaya özen gösterin.
•    Benzer bir rutin yemek saatleriniz için de geçerli olsun. Bu sayede mola zamanlarınızı da belirlemiş olursunuz ve aşırı yorgunluğun önüne geçersiniz.
•    Kendinize güzel bir çalışma ortamı hazırlayın. Bilgisayarınızın, masanız ve gerekli tüm eşyalarınız düzenli olsun. Bu sizi işinize motive edecektir.
•    Konfor home office çalışma sisteminde en büyük avantajlardandır. Ancak yataktan kalktığınız kıyafetlerle işin başına geçmek ister istemez performansınızı düşürecektir. Bu nedenle çalışırken giymeyi tercih ettiğiniz belli kıyafetleriniz olsun.
•    Aydınlatmaya özen gösterin. Loş bir ortam verimli çalışmak için uygun değildir.
•    Mümkün olduğunca bulunduğunuz ortamı havalandırın. Bu hem sağlığınız hem de motivasyonunuz için önemlidir.

Home Office Çalışma Avantajları Neler?

Bu sistemin tüm dünyada tercih edilmesinin sebebi pek çok avantajı barındırmasıdır. Bunlardan ilki maliyeti oldukça düşürmesidir. Sektör ne olursa olsun, home office birçok açıdan giderlerin azalmasını sağlamaktadır. Bu hem işverenler hem de çalışanlar için geçerlidir.
Zaman yönetimini iyi yaptığınız sürece evinizin konforunun tadını çıkarmanız ve ailenizle daha çok vakit geçirmeniz olanaklı hale gelmektedir.
İş yerine ulaşmak için bir yerden bir yere gitmenize gerek yoktur. Bu da yol masrafınızın cebinize kalması anlamına gelmektedir. Ayrıca gitmeniz gereken bir ofis olmadığı için sürekli yeni kıyafetler almanız da gerekmez.
Şirketlerde çok sayıda insan çalıştığı için ister istemez dikkat dağılabilmektedir. Ev ortamında böyle bir durum söz konusu değildir.

Home Office Çalışma Dezavantajları Neler?

Home office çalışma bir süre sonra sosyalleşmenizi zorlaştıracak hale gelebilmektedir. Konfor alanından çıkmanız zorlaşır.
En büyük dezavantaj ise ev konforuna kapılmaktır. Bu bitirilmeyen işler, hissedilen yoğun stres ve motivasyon kaybı olarak kendini gösterecektir. Bu nedenle zaman yönetimini iyi yapmak gerekmektedir.
İş yerindeki dikkat dağıtıcılar farklı olsa da ev için de bu durum söz konusudur. O an yapmanız gerekemeyen bir ev işi bile bazen çalışmadan kaytarmak için bahane olabilmektedir.