İnternetten İş Arama Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?

İnternetten iş arama pek çoğumuzun tercih ettiği bir yöntemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte yüzlerce şirket başvurularını öncelikle internet üzerinden almakta, yapılan ön eleme sonrasında yüz yüze görüşmeleri gerçekleştirmektedir. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da internetten iş bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Belli noktalara dikkat etmediğiniz sürece iş başvurunuz yapılacak ön elemede gözden kaçanlar arasında olacaktır.
 
İnternetten Nasıl İş Bulunur?

İnternetten iş bulmak için pek çok farklı alternatif mevcuttur. Buna özel oluşturulmuş iş arama sitelerine üye olabilir ve ilanları takip edebilirsiniz. 
İŞKUR’a ait resmi internet sitesi üzerinden gerekli bilgileri girdikten sonra açılan ilanları takip etmeniz ve başvuru yapmanız mümkündür. Daha önceleri bireysel başvurular alan ve buna göre yönlendirmeler yapan İŞKUR, pandemi süreciyle birlikte online olarak da hizmetlerini sürdürmektedir.

Şirketlere ait resmi internet sitelerinin insan kaynakları kısmından başvurabileceğiniz mevcut pozisyonları takip edebilir ya da genel bir iş başvurusu yapabilirsiniz. İş arama platformlarındaki ilanlara başvurduktan sonra şirketlerin internet siteleri üzerinden de başvuru yapmak sizi avantajlı kılacaktır.

İnternetten İş Arayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

İnternetten iş bulmak isteyen kişilerin en çok yaptığı hata; yüzlerce ilan arasında kaybolup ne istediğinden emin olmadan bilinçsizce başvuru yapmaktır. Bu yöntemle kısa zamanda bir işe başlamak hedeflenmektedir. Ancak bu geçici bir çözüm olacaktır. Size uygun olmayan, maaşı ve sosyal haklarıyla sizi tatmin etmeyen bir iş; bir sonraki iş arama sürecinize doğru atılmış yanlış bir adım olarak kalacaktır.
İnternetten iş bulmak için yapılacaklar şöyle sıralanabilir:

•    Öncelikle bir planlama yapılmalıdır. Kişinin öğrenim durumu, daha önceki tecrübeleri ve hangi sektörde çalışmak istediği burada belirleyici kriterlerdir. Eğitimini aldığı mesleği yapmaktan memnun olmayan bir kişi için yeniden bu sektörde iş başvurusu yapmak mantıklı değildir.
•    Meslek alanını belirlemek önemli olduğundan, kişi öncelikle kendisine dürüst davranmalıdır. Mesleki yeterliliği ve eğitim seviyesi pozisyon için uygun olmadığı halde yapılan iş başvuruları olumsuz geri dönüşlere sebep olacaktır. Bu nedenle kişinin yeteneklerini ve mesleki yeterliliklerini gözden geçirmesi ve buna yönelik ilanlara başvurması gerekmektedir.
•    Çalışmak, sosyal bir çevrede var olmamızı sağlarken bir yandan da hayatımızı devam ettirmemize fayda sağlayan maddi geliri elde etmemiz için önemlidir. İnternetten iş arama sürecinde kişi bütçesini değerlendirmeli, ne kadar maaşa ihtiyacı olduğunu saptamalı ve bunun için bir alt limit belirlemelidir. İnternetten yapılan iş başvuruları için en çok sorulan sorulardan birisi olan “Maaş beklentiniz nedir?” sorusuna gerçekçi bir şekilde cevap vermek doğru işi bulmak açısından önemlidir.
•    Maaş dışında verilen sosyal haklar hakkında da kişi tarafından bir ön kriter oluşturulmalıdır. Örneğin; yemek ücretinin verilmediği ya da ulaşımın karşılanmadığı bir iş sürekli olarak kendi bütçenizden harcamanıza ve planlarınızın sekteye uğramasına sebebiyet verecektir.
•    Tüm bu kriterler belirlendikten sonra online iş arama platformları üzerinden bir piyasa araştırması yapmak gerekmektedir. Onlarca alternatifi olan bu siteler, bazı sektörler için daha çok ilan bulundurabilmektedir. Size uygun işin hangi platformda olduğunu belirlerseniz güncel ilanları takip etmiş ve fırsatları kaçırmamış olursunuz.

İnternetten İş Bulma Siteleri İçin CV Nasıl Hazırlanır?

Yüz yüze görüşme şansı kazanmak amacıyla yaptığınız iş başvurusunda sizi bir adım öteye taşıyacak en önemli şey özenle hazırlanmış bir özgeçmiştir. İnternetten iş bulmak için özgeçmişinizde mutlaka bulunması gereken bilgiler şunlardır:

•    Kişisel bilgiler (Ad, soyadı, doğum tarihi vb.)
•    Eğitim bilgileri
•    İletişim bilgileri (aktif kullanılan bir telefon numarası ve mail adresi)
•    Daha önceki iş tecrübeleri
•    Yabancı dil 
•    Sertifikalar ve yetkinlikler

Bu bilgiler dışında ekleyeceğiniz her yeni ayrıntı CV’nin doluluk oranını arttıracak ve sizi öne taşıyacaktır. Ancak burada konudan çok sapmamak gerekmektedir. Hobileriniz, ilgi alanlarınız sizin kişisel hayatınız hakkında ilk izlenim oluşması açısından avantaj sağlayabilmektedir.
Bazı iş bulma sitelerinde özgeçmiş formu doldurularak da işlem tamamlanabilmektedir. 
İnternet iş fikirleri açısından yüzlerce seçenek sunmaktadır. Doğru değerlendirmeler ve elemeler yapıldığı sürece kişinin internetten iş arama süreci planlı ilerleyecek ve olumlu sonuçlanacaktır.